Historia nie jest nudna, są tylko źle opowiedziane historie...

historie nieznane, historie zapomniane

czwartek, 21 czerwca 2012

17 lutego 1917 roku u południowych wybrzeży Irlandii panowała piękna, słoneczna pogoda. Dowódca U-83, kapitan Bruno Hoppe obserwujący horyzont przez peryskop, nie miał najmniejszych problemów z dostrzeżeniem zbliżającego się celu. Na spokojnym morzu, na tle pogodnego, bezchmurnego nieba, sylwetka niewielkiego brytyjskiego parowca, płynącego w kierunku angielskiego wybrzeża, była doskonale widoczna.
Dokładnie o 9:45 rano spokojną sielankę zimowego poranka zakłóciła gwałtowna eksplozja. Kapitan Hoppe obserwujący wydarzenia rozgrywające się na powierzchni widział, że na statku najwyraźniej zauważono zbliżające się zagrożenie i w ostatnim momencie próbowano zmienić kurs. Na niewiele się to zdało. Torpeda trafiła w prawą burtę, eksplodując tuż obok maszynowni. Wkrótce na pokładzie pojawiły się sylwetki marynarzy, którzy w pośpiechu zaczęli opuszczać na wodę szalupy ratunkowe. Jedna z nich, najwyraźniej opuszczana zbyt pospiesznie, zawisła krzywo, bujając się na linach tuż przy burcie i potęgując wrażenie panującej na pokładzie paniki. Pozostałe dwie, zapełnione rozbitkami, wraz z przywiązanym do jednej z nich niewielkim pontonem, szybko oddaliły się od unieruchomionego parowca. Ten, pozostawiony sam sobie, powoli nabierał wody. Wszystko wskazywało na to, że los opuszczonego wraku jest przesądzony i jedyną niewiadomą pozostaje tylko, jak długo jeszcze utrzyma się on na powierzchni.
Pozostający w zanurzeniu U-83 wolno opłynął tonący statek, a wystający z wody peryskop świadczył o tym, że dowódca okrętu cały czas bacznie lustruje co dzieje się na powierzchni. Kiedy u-bot przepływał pod dryfującymi szalupami, peryskop niemal otarł się o ich burty, a rozbitkowie mimowolnie ściszyli głosy, jakby bali się, że mogą zostać podsłuchani.
Wkrótce po tym U-83 wynurzył się. Była dokładnie 10:10 kiedy kapitan Hoppe pojawił się w otwartym włazie okrętowego kiosku. Gdy doświadczony podwodniak spojrzał w kierunku tonącego statku, osłupiał ze zdziwienia i w ułamku sekundy uświadomił sobie, że popełnił największy błąd w swoim życiu…

 

poprawiona wersja tekstu znajduje się tutaj

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 21
| < Maj 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

  

   
stat4u

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

free counters