Historia nie jest nudna, są tylko źle opowiedziane historie...
Blog > Komentarze do wpisu

piątek 13-go

Piątek 13-ego zbliża się szczęśliwie ku końcowi. Pomyśleć, że nie byłoby tego całego zamieszania z tą nieszczęsną 13-tką gdyby nie rozrzutność i pazerność pewnego francuskiego króla.

W piątek 13 października 1307 roku na rozkaz króla Francji Filipa IV - nazwanego przez potomnych Pięknym - dokonano akcji przeprowadzonej na skalę wówczas niespotykaną. W wyniku świetnie skoordynowanych działań, w tym samym dniu aresztowano wszystkich Templariuszy zamieszkałych na terenie Francji.
W jakim celu tego dokonano?
Stare porzekadło mówiące, że „jak nie wiadomo o co chodzi, to na pewno chodzi o pieniądze” sprawdziło się również i tym razem.
Nieustanne wojny jakie prowadził Filip IV Piękny wymagały nieustającego dopływu pieniędzy. Ponieważ każdy skarbiec ma dno - nawet ten królewski, Filip był zmuszony sięgać po coraz to nowe sposoby podreperowania budżetu.
W chrześcijańskiej Europie zawsze najprościej było złupić Żydów. Od wieków ich domeną był handel i finanse, a o wojsku i bitewnych przewagach swych starożytnym przodków dawno już zdążyli zapomnieć. O tym, że są nacją niezwykle waleczną, przypomną sobie dopiero w drugiej połowie XX wieku.  Na domiar złego Żydzi, jako ci którzy ukrzyżowali Chrystusa, od zawsze mieli „przechlapane”, będąc dyżurnym kozłem ofiarnym i chłopcem do bicia, w jednym. Nie może zatem dziwić fakt, iż Filip IV Piękny rozpoczął reperowanie budżetu, sięgając do kieszeni żydowskich bankierów. W końcu jak wiadomo, najprostsze rozwiązania są zawsze najlepsze. Bogaci Żydzi zostali więc pozbawieni swoich majątków i wygnani z Francji.
Ponieważ jednak deficyt finansowy Filipa IV był równie nienasycony, jak dziura budżetowa ministra Rostowskiego, a o składkach emerytalnych, które można by ukraść swoim poddanym, nikt jeszcze wówczas nie słyszał, król musiał znaleźć inne źródło finansowania.
W tzw. „międzyczasie” Filip IV Piękny zdążył się dość poważnie zadłużyć w najpotężniejszej instytucji finansowej ówczesnej Europy, jaką był Zakon Templariuszy. Mówiąc krótko potężny król Francji siedział w kieszeni Zakonu.
Templariusze byli prekursorami nowoczesnego systemu bankowego. Stosowali nowatorskie rozwiązania w postaci kart płatniczych i bezgotówkowych przelewów. Dzięki licznym zwolnieniom podatkowym i monopolowi na obsługę finansową krzyżowców udających się do Ziemi Świętej, Templariusze zdołali zgromadzić olbrzymi majątek, który pozwalał im udzielać pożyczek wszystkim możnym ówczesnego świata.
Trudno o lepszego pożyczkobiorcę niż król. Ne dość, że klient wypłacalny, bo ziemi pod zastaw ma pełno, to jeszcze można w nim zyskać politycznego sojusznika.
Z takiego założenia wychodzili zapewne Templariusze udzielając pożyczki Filipowi Pięknemu. Nie wzięli jednak pod uwagę jednej rzeczy. Król Francji wcale nie zamierzał spłacać zaciągniętego długu.
Na jego rozkaz, w piątek 13-go, pod mocno naciąganymi zarzutami herezji i przy aprobacie papieża Klemensa V, aresztowano wszystkich Templariuszy i skonfiskowane ich posiadłości znajdujące się we Francji. W ten sposób Filip IV upiekł dwie pieczenie na jednym ogniu – uwolnił się od wierzyciela, a jednocześnie przejął jego majątek. Wkrótce wielu aresztowanych rycerzy zakonnych zginęło spalonych na stosie.
Jednym z nich był Wielki Mistrz Zakonu Templariuszy Jakub de Molay, który ginąc w płomieniach, miał wykrzyczeć : „Klemensie, sędzio niesprawiedliwy, powołuję ciebie przed Sąd Boży w 40 dni od dnia dzisiejszego a ciebie królu Filipie, równie niesprawiedliwy, w ciągu roku jednego”. Papież Klemens V zmarł miesiąc później, a król Filip IV Piękny po niespełna roku, w niewyjaśnionych okolicznościach.
Od tej pory piątek 13-go – dzień który był faktycznym końcem Templariuszy, w całej Europie i w krajach anglosaskich, uważany jest za dzień pechowy.

piątek, 13 maja 2011, jonaszdrobniak

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2011/05/17 08:14:18
Och ci templariusze i ich tajemnice ... siedem wieków minęło a ich historia ciągle pociągająca i intrygująca. Przyznaję, że mnie to wszystko fascynuje także ... szczególnie rola świętych braci w tajemnicach dotyczących grala:)
-
2011/05/17 20:27:01
po tylu latach, nie sposób odróżnić co jest faktem, a co legendą i może m.in. dlatego ich historia jest tak interesująca ;-)
-
2011/06/01 12:45:59
:) Widać ten i ów Templariusz wymknął się aresztowaniom i pomógł powołać niesprawiedliwych przed Sąd Boży. I chwała im za to.
Ciekawe rzeczy Pan wypisuje, Pan Panie Tramwajarzu.
-
2011/06/01 16:42:04
Kto wie, może jakaś "pomocna dłoń" ułatwiła im zejście z tego świata? :)
dziękuję za odwiedziny i zapraszam częściej do mojego tramwaju ;)

  

   
stat4u

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

free counters