Historia nie jest nudna, są tylko źle opowiedziane historie...
Blog > Komentarze do wpisu

Wieża Eiffla - najwyższa prowizorka na świecie

Wydawałoby się, że popularne powiedzenie - "prowizorki są najtrwalsze", ma zastosowanie wyłącznie w kraju nad Wisłą. Tymczasem okazuje się, że prawdopodobnie najwyższa prowizorka na świecie stoi w Paryżu.

Wieża Eiffla została wybudowana z okazji Wystawy Światowej w 1889 roku. Miała upamiętnić stulecie Rewolucji Francuskiej i jednocześnie być świadectwem nowoczesnej myśli inżynierskiej ówczesnej Francji.
Budowniczowie wieży dostali pozwolenie na jej postawienie pod jednym warunkiem. Otóż mogli oni korzystać z gruntu na którym stanęła wieża jedynie przez 20 lat. Po upływie tego terminu konstrukcja miała zostać rozebrana, a jednym z wymogów konkursu, w wyniku którego wyłoniono twórców wieży, była możliwość łatwej rozbiórki budowli.
Po upływie 20 lat, w 1909 roku władze Paryża postanowiły rozebrać wieżę. Sprzeciwiał się temu jej twórca Gustaw Eiffel, który założył na niej laboratorium aerodynamiczne i obserwatorium meteorologiczne.
Wysiłki konstruktora prawdopodobnie na nic by się jednak nie zdały, gdyby nie fakt, że na szczycie wieży umieszczono nowatorskie jak na owe czasy urządzenie, w postaci anteny radiowej.
Władze miasta zostały przekonane przez wojsko i używającą telegrafu pocztę, że antena umieszczona na szczycie Wieży Eiffla stanowi bardzo ważny przyrząd transmisyjny, co uratowało ją od rozkręcenia i przerobienia na żyletki.
W ten oto sposób budowla, która miała być rozebrana po upływie 20 lat, stała się symbolem Francji i jednym z najlepiej rozpoznawalnych obiektów architektonicznych na świecie.
Czy ktoś jeszcze ma wątpliwości, że prowizorki są najtrwalsze?

środa, 13 kwietnia 2011, jonaszdrobniak

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2011/04/13 14:29:01
Nie dość, że trwała ta prowizorka to jeszcze taka wielka i sławna:) Wjazd windą na najwyższy poziom jest niezapomnianym przeżyciem ... a widok zapiera dech w piersi:)
-
2011/04/13 22:37:25
mam zamiar przekonać się o tym osobiście, ale na razie to jest bliżej nieokreślona i raczej odległa przyszłość :-)
-
2011/04/17 18:32:03
Przy moim lęku przestrzeni pozostałbym nieśmiało przy tym jak mówi Damasco co tak zapiera dech w piesi, ..jej piersi. Tej oczywiście anonimowej pasażerki do nieba.
-
2011/04/18 08:26:17
:):)
-
jan.szczepan
2013/10/22 13:52:16
Bardzo ciekawy artykuł, nie wiedziałem tego :) Zawsze wydawało mi się, że jest inaczej, ale skoro jest to francuska budowla, to wszystkiego można się spodziewać :) Pozdrawiam.
-
Gość: Kasia, 91.223.55.*
2014/03/03 15:01:32
Tak naprawdę to za każdym razem kiedy Polacy wjeżdżają na Wieżę Eiffla powinni być dumni. To dzięki nam Polakom nie rozebrano wieży - polski konstruktor Julian Ochorowicz- zbudował jeden z pierwszych telegrafów bezprzewodowych pozwalający na odległość przesyłać sygnały radiowe kodem Morse'a. Zbudował go na podstawie nadajnika i odbiornika Marconiego. Po raz pierwszy został wykorzystany do nadania sygnałów SOS przez transatlantyk "Republic" w styczniu 1906 roku.
-
2014/03/03 16:37:49
Bardzo dziękuję za cenne uzupełnienie :-)
pozdrawiam

  

   
stat4u

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

free counters