Historia nie jest nudna, są tylko źle opowiedziane historie...
Blog > Komentarze do wpisu

heroina na receptę

Chociaż dzisiaj trudno sobie to wyobrazić, 100 lat temu narkotyk o nazwie heroina można było legalnie kupić w aptece.W 1874 roku brytyjski chemik Alder Wright w wyniku eksperymentów z morfiną uzyskał substancję o nazwie diacetylomorfina.
W 1897 roku jego odkryciem zainteresował się niemiecki chemik i farmaceuta o nazwisku Heinrich Dreser, pracujący dla koncernu Bayer & Co. Dostrzegł on, iż nowa substancja jest dużo mocniejsza od stosowanej dotychczas morfiny i może ją zastąpić w uśmierzaniu bólu oraz leczeniu gruźlicy i zapalenia płuc, które to schorzenia były zmorą ówczesnej medycyny.
Na polecenie Dresera, jego podwładny Felix Hoffmann, opracował metodę pozwalającą produkować diacetylomorfinę w sposób przemysłowy.
Dreser przetestował nową substancję na swoich współpracownikach i na samym sobie. Ponieważ po zażyciu specyfiku, czuł się, jak to określił, „heroicznie”, stąd też wzięła się nazwa "heroina".
Felix Hoffmann - człowiek, który dla koncernu Bayer & Co. stworzył heroinę, 11 dni wcześniej wynalazł kwas acetylosalicylowy, powszechnie znany jako aspiryna.
Dreser uznał jednak, iż aspiryna nie będzie tak skutecznym lekiem jak heroina, a ponadto może oddziaływać na chorego w sposób niepożądany, osłabiając jego serce, w efekcie czego w roku 1898 na rynek wypuszczono lek o nazwie „Heroina”, który reklamowano jako "cudowny lek XX wieku".
Heroina, w zwalczaniu kaszlu, miała być dziesięć razy skuteczniejsza od kodeiny i powodować dziesięciokrotnie mniej skutków ubocznych. Jednocześnie miała mieć nieporównywalnie większą skuteczność w uśmierzaniu bólu, od stosowanej do tej pory morfiny, a przy tym nie powodować uzależnień. W 1900 roku prestiżowy magazyn medyczny – „The Boston Medical and Surgical Journal” zamieścił artykuł, w którym wymieniano liczne zalety heroiny i podkreślano jej wyższość nad morfiną. Zwracano uwagę przede wszystkim na to, że heroina nie powoduje halucynacji i nie uzależnia (sic!).
Heroina spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem wśród farmaceutów i  lekarzy, którzy polecali ją swoim pacjentom. W ciągu roku powstało szereg mutacji – heroinę sprzedawano zarówno w postaci pastylek, jak i syropu oraz rozpuszczalnych soli. Popyt był tak duży, że już w 1899 Bayer & Co. wyprodukowała tonę heroiny, która została wyeksportowana do 23 krajów, spośród których największą popularność zdobyła w USA, jako syrop na kaszel.
Szybko jednak pojawiły się pierwsze niepokojące diagnozy dotyczące pacjentów, którzy „uodpornili” się na lek i potrzebowali coraz większych dawek. Już w 1902 francuscy i amerykańscy naukowcy donosili o przypadkach uzależnienia, który nazwano heroinizmem, a do szpitali zaczęło się zgłaszać coraz więcej uzależnionych.
Produkcję medykamentu zakończono dopiero w 1913 roku, na rok przed tym jak stosowanie heroiny nieprzepisanej przez lekarza, zostało w USA prawnie zakazane. Do tego czasu w szpitalach przebywały już tłumy pacjentów leczących się z uzależnienia.
W 1919 roku amerykański sąd zakazał wypisywania osobom uzależnionym, recept na heroinę.
Luka po heroinie została szybko wypełniona przez aspirynę Bayer. Nowy lek zyskał popularność na całym świecie i przyniósł firmie Bayer & Co. krociowe zyski, a Heinricha Dresera – człowieka, który rozpropagował heroinę, uczynił milionerem.

poniedziałek, 28 marca 2011, jonaszdrobniak

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2011/03/30 22:09:07
Dobrze, że już nie można ;)
-
2011/03/30 22:29:13
osobiście się z Tobą zgadzam, ale z pewnością są osoby mające odmienne zdanie ;-)
-
Gość: o, *.ssp.dialog.net.pl
2011/05/08 13:22:00
i jak tu wierzyc w bajki ktore wciska nam opinia publiczna
-
Gość: lekarz, *.centertel.pl
2011/05/24 18:18:20
Zapewniam Was, że w Wielkiej Brytanii heroina (Diamorphine) jest jak najbardziej nadal dostępna i szeroko stosowana, tyle tylko ze głównie do znieczuleń podpajęczynówkowych. Podawana tak daje wręcz fenomenalne zniesienie dolegliwości bólowych po zabiegu - działa dłużej niż fentanyl i w przeciwieństwie do morfiny nie wywołuje uporczywego świądu...

I nie ma tutaj co histeryzować: lek jak lek. Odurzyć się można nawet syropem na kaszel typu Tussipect. I nie ma co zakazywać znoszenia bólu w szpitalach w imię jakiś obłędnych lęków przed narkomanią...
-
2011/05/24 20:34:56
Dziękuję za wartościowy komentarz.
Podawanie leków przeciwbólowych pod kontrolą lekarza jest jak najbardziej pożądane i nie widzę w tym nic złego, a tym bardziej daleki jestem od popadania w histerię ;-)
100 lat temu problem polegał raczej na tym, że tak poważny w swoim działaniu specyfik, był równie łatwo dostępny jak wspomniany przez Ciebie syrop na kaszel i reklamowany jak CocaCola, a ludzi nie informowano o dosyć poważnych "skutkach ubocznych".
pozdrawiam :-)
-
Gość: lekarz, *.centertel.pl
2011/05/24 21:49:30
Pewnie za kolejnych 100 lat ludziom też będą włosy na głowie jeżyć niektóre obecnie stosowane sposoby leczenia... Dobrze chociaż że zorientowaliśmy się o co chodzi z heroiną ;-)

Również pozdrawiam! Całkiem ciekawy blog!
-
Gość: Lila, *.cyberlex.pl
2011/05/25 22:19:44
Janusz Leon Wiśniewski, "Vivat academia" [w] "Intymna teoria względności", Kraków 2006, s. 65-70.

-
2011/05/25 22:42:15
Niestety nie czytałem tej książki :-) ale jeśli Wiśniewski coś w niej napisał o perypetiach naszych pradziadków z heroiną, to na pewno nie był pierwszy.
Informacje, które podałem są ogólnodostępne w "sieci" na co najmniej kilkunastu stronach, z Wikipedią włącznie - podobnie z resztą jak załączone zdjęcie:-) .
Wystarczy je odnaleźć i połączyć fakty, daty i nazwiska w jedną całość.
Przeczytaj inne moje wpisy, a wówczas zauważysz, że jeśli jakiś mój wpis opiera się na informacjach, które zaczerpnąłem z konkretnej książki, lub książek, to zawsze podaję ich tytuły w bibliografii.
pozdrawiam
-
2011/07/04 16:06:42
Ponieważ heroina prowadzi przy długotrwałym uzależnieniu do rozwoju urojeń prześladowczych - rzuca się zbieżność częstego stosowania w latach 1900-1913, a wybuchem I wojny światowej. Wszyscy się zastanawiają jak miłjący sztukę i literaturę naród niemiecki mógł tak oszaleć z początkiem XX wieku. Heroiczne samopoczucie?
-
Gość: gość, *.internetdsl.tpnet.pl
2011/07/04 16:15:11
teraz w niektórych krajach można dostać heroinę za darmo, jeśli się jest ciężko uzależnionym, choćby w Szwajcarii czy w niektórych miejscach w Niemczech. w Polsce natomiast jest problem nawet z metadonem.
-
Gość: alee, *.aster.pl
2011/07/04 19:22:22
Osoby związane z badaniami klinicznymi potencjalnych leków twierdzą, że gdyby ktoś teraz poddał takim badaniom aspirynę, nie została by ona dopuszczona do użycia ze względu na rodzaj i częstotliwość działań niepożądanych (m.in. znacznie zwiększone ryzyko krwawień z górnego odcinka przewodu pokarmowego).

Historia kołem się toczy... ;-)
-
Gość: Lex, 213.25.26.*
2011/07/04 21:23:55
Mam nadzieje ze kiedys wroci marycha jako calkowicie legalne ziolo:)))
-
Gość: Zbyszek, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/07/04 22:36:13
Do roku bodajże 1950 wycig z marihuany był powszechnym lekiem przeciwbólowym. Koncerny farmaceutyczne wymusiły na rządach (USA) uznanie go za narkotyk bo wprowadziły swoje syntetyki.
-
2011/07/04 23:06:47
Re: Zbyszek
Panie Zbyszku. Ma Pan oczywiście prawo sądzić, że koncerny farmaceutyczne zmuszają rządy do zmian legislacji. Dlaczego jednak, mając opanowaną technologię leków roślinnych, miałyby to robić? Nie wydaje się Panu, że leki syntetyczne są tworzone właśnie pod presją okolicznościj? Wobec niekorzystnych działań substancji roślinnych?
-
Gość: tigger1, *.range86-159.btcentralplus.com
2011/07/06 22:26:19
heroina jest dostepna jako lek w UK i ten fakt ma kilka zalet, np do stosowania w znieczuleniu podpajeczynowkowym (lepsza niz morfina).

co do prohibicji pewnych tradycyjnych substancji, glownie w USA, to jest to czesto na reke firmom farmaceutycznym - moga wprowadzac lek o identycznej charakterystyce i zarabiac na patencie
-
Gość: ..., *.toya.net.pl
2013/06/23 12:19:36
Spoko to przywalmy po kablu, zapalmy blanta i przywalmy po kresce fetki. W końcu to tylko lekarstwa.
-
foton.3
2013/06/23 12:30:34
Dla chorych ludzi i dzisiaj powinna być heroina na recepte - alkohol np. już mi za bardzo nie służy, boli mnie po nim wątroba, a tak bym se zażył dwa razy w tygodniu trochę heroiny i byłbym szczęśliwy. Życzę szczęścia. Pozdrawiam z Kołobrzegu :D

  

   
stat4u

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

free counters