Historia nie jest nudna, są tylko źle opowiedziane historie...
Blog > Komentarze do wpisu

ADIDAS kontra PUMA

 

Nieporozumienia zdarzają się w każdej rodzinie, ale rzadko, kiedy są tak brzemienne w skutkach jak w przypadku braci Dassler, których kłótnia doprowadziła do powstania dwóch marek, rozpoznawalnych dziś na całym świecie.
W miejscowości Herzogenaurach niedaleko Norymbergi, Adolf i Rudolf Dassler, wspólnie prowadzili firmę produkującą sportowe obuwie i jeszcze na Olimpiadzie w Berlinie w 1936 roku zaopatrywali sportowców w swoje produkty.
Bracia zgodnie podzielili się obowiązkami – Adolf zajmował się projektowaniem nowych wzorów, a Rudolf finansami i marketingiem.
Ciężko jest wskazać konkretną przyczynę rodzinnych nieporozumień, ale najprawdopodobniej, braci poróżniły ich poglądy polityczne.
Oboje byli członkami partii nazistowskiej, ale o ile Rudolf był prawdziwie i szczerze oddany idei narodowego socjalizmu, to dla odmiany Adolf, raczej nie był zbytnim entuzjastą swojego niesławnego imiennika i jego towarzyszy.
Wzajemne relacje między braćmi ochłodziły się jeszcze bardziej po wybuchu II wojny światowej, a do ostatecznego zerwania jakichkolwiek relacji doszło w 1943 roku.
Kiedy podczas nalotu bombowego, Adolf wszedł z żoną do schronu, w którym siedział już Rudolf ze swoją rodziną, miał powiedzieć – „i znowu te przeklęte kanalie” – mając na myśli alianckie bombowce. Niestety Rudolf uznał, że brat mówi o nim i jego rodzinie. Zdarzenie to, ostatecznie zerwało i tak już napięte stosunki pomiędzy braćmi, którzy nigdy się nie pogodzili.
Każdy z nich poszedł w swoją stronę i w 1948 roku powstały, dwie  konkurencyjne firmy, produkujące sportowe obuwie.
Adolf, na którego zdrobniale mówiono Adi, wykorzystując swoje imię i nazwisko , stworzył nazwę „Adidas”. Rudolf również posłużył się swoim imieniem i wymyślił dla swojej firmy nazwę „Ruda”. Nie wiadomo, czy Rudolf sam się zreflektował, czy też skorzystał z podpowiedzi swoich marketingowców, ale wkrótce dokonano szczęśliwej zmiany i do dziś firma znana jest pod nazwą „Puma”.

sobota, 08 stycznia 2011, jonaszdrobniak

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:

  

   
stat4u

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

free counters